25 Eylül 2012
Category:
Vize
Comments: 0

CittaSlow Vize 4.Koordinasyon Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkiye Cittaslow 4. Koordinasyon Kurulu Toplantısı 22.09.2012 Cumartesi günü saat 17.00’da Trak39 Restaurantta yapıldı. Belediye Başkanı Sayın Selçuk YILMAZ’ ın ev sahipliğinde ve Türkiye Cittaslow Temsilcisi Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER başkanlığında yapılan toplantıda Cittaslow’un yeni kriterleri masaya yatırılarak, yeni bir yol haritası üzerinde kararlar alındı.  Toplantı öncesinde katılan misafirlerle birlikte ilçemizde uygulanan Mimar Sinan Mahallesinde Sokak Sağlıklaştırması yapılan bölge ve Gazi Süleyman Paşa Camii (Küçük Ayasofya Kilisesi), Vize Kalesi ve Surları, Antik Tiyatro’dan oluşan başlıca tarihi eserler gezildi. Daha sonra Kıyıköy Beldesi ve burada bulunan Aya Nikola Manastırı gezildi. Ardından Vize İlçesine dönülerek toplantıya geçildi. Toplantıya Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail GÜLTEKİN, Vize Kaymakamı Murat DURU, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER, Vize Belediye Başkanı Selçuk YILMAZ, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay ÜSTÜN, KLÜ. Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Kemal TURAN, Cittaslow Türkiye Akademik Danışma Kurulu Üyesi ve İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Tüzin BAYCAN, KLÜ. Vize MYO. Müdürü Yard.Doç.Dr. Nihat Kamil ANIL,  KLÜ. Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr. Mehmet Han ERGÜVEN,  Cittaslow Türkiye Koordinatörü Bülent KÖSTEM, Perşembe İlçesi Sakin Şehir Derneği Başkanı Oktay KÖKEN, DAYKO Vakfı Başkanı Nusret TÜRKKAN, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Dernek Başkanı-Para Dergisi Editörü Kerem KÖFTEOĞLU, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü, Okul Müdürleri ile Köy ve Mahalle Muhtarları katıldı. Toplantıya başlamadan evvel Belediye Başkanı Selçuk YILMAZ, Vize Belediyesinin Cittaslow müracaatı sırasında emeği geçen Trakya Kalkınma Ajansı Uzmanı Semiha AHMET’e plaketi kendisi tarafından, eski Belediye çalışanı Sibel ÜSTÜNDAĞ PÜRTEN’e plaketi Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail GÜLTEKİN tarafından ve Trakya Kalkınma Ajansı eski Uzmanı Onur DONAT Adına plaketi Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay ÜSTÜN’e, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER tarafından verildi.

Belediye Başkanımız Sayın Selçuk YILMAZ; “Ben sözlerime başlamadan önce bu gün burada olan misafirlerimize hoş geldiniz der, siz değerli hemşerilerimi de bizleri böylesine güzel ve anlamlı toplantılarda yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Şimdi sizlere cittaslow üyeliğimiz serüveninden bahsetmek istiyorum. Trakya Kalkınma Ajansında çalışan Semiha ve Onur kardeşlerim bana gelerek, başkanım biz trakya’da araştırdık ve cittaslow’a en uygun ilçe sizin ilçeniz dediler. Biz de zaten bu konuda araştırma içerisindeydik, fakat personelimiz yeterli değildi. Ajansın bize destek vereceğini öğrenince hemen araştırmalarımızı hızlandırdık ve cittaslow yoluna Vize Kaymakamlığımızı, Kırklareli Üniversitemizi, Vize Meslek Yüksek Okulumuzu, Turizm İl Müdürlüğümüzü ve diğer kuruluşlarımızı da bu işin içine kattık. Çünkü cittaslow birbirine geçmiş zincir halkaları gibi çok kapsamlı ve çok uzun bir yol. Biz Vize Belediyesi olarak bu kadar çok desteği arkamıza alarak dosyamızı hazırladık ve İtalya’ya gönderilmek üzere Sayın Tunç Başkanıma teslim ettik. Daha sonra 02 Haziran 2012 tarihinde dosyamız onaylandı ve Türkiye’nin 8. Cittaslow Kenti olduk.  Biz bu işe neden girdik? Birazda bundan bahsetmek istiyorum. Bir Belediye Başkanının görev süresince yapmak istediği en önemli icraatlar, yaşadığı kentin geleceğine yön vermeye çalışmak ve o kentte yaşayan insanların yaşam kalitesini yükseltmektir. Biz cittaslow serüvenine bu düşünceler ile çıktık. Biz cittaslow üyesi Belediyeler yaptığımız bu toplantıları ve Cittaslow Bilim Kurulunda bulunan değerli hocalarımızın da görüşlerini alarak hepimiz Cittaslow Derneklerimizi kurduk. Bu dernekleri de cittaslow sadece belediyenin tekelinde olmasın, kentimizde yaşayan insanların katılımı ile daha geniş bir topluluğa hitap etsin istedik” dedi.

 Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER;   “ Değerli Vize’liler aranızda bulunmak çok heyecan verici. Burada bulunduğum için çok memnunum. Özellikle Kırklareli Vali Yardımcımız, Turizm Fakültesi Dekanımız ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimizin de burada bulunmalarından çok memnunum. O yüzden hepinize çok teşekkür ederim.   Ben öncelikle cittaslow ile ilgili kısa bir şeyler paylaşmak istiyorum sizinle. Nedir bu cittaslow? Evet bu bir sihirli değnek değil. Yani dokunduğu ilçeyi birdenbire dönüştürüveren, güzelleştiren bir şey değil. Ama öncelikle bir umut projesi. Neden bir umut proje; Çünkü bu hareketin doğuşuna baktığımızda neden bir umut projesi olduğunu ortaya çıkıyor. Küreselleşme dediğimiz şey öyle bir hız ve büyüklükte dayattı ki hayatımıza, hız ve büyüklük en makul değerler oldu. Peki bu hız ve büyüklük nasıl yansıdı bizim hayatımıza, biliyorsunuz sanayi devriminden buyana yaşanan çok büyük dünya savaşları oldu. İnsanların canı ve kanı pahasına pazarlar paylaşıldı. Fakat işte bu küreselleşme dediğimiz çağla beraber başka bir şeyler olmaya başladı. O da bireyin fethedilmesi. Yani o büyük tekeller, büyük şirketler tek tek bireyleri fethettiler. Hepimiz aynı markalı ürünü kullanmaya başladık hayatımızda. Aynı şeyleri yer aynı şeyleri giyer insanlar olduk. Yani sadece tüketen insanlar olduk. Böyle olduğu için kimliklerimizi yitirmeye başladık. Hayatı bizle başlayan ve  biten bir şeymiş gibi yaşamaya başladık. Arkamızdaki olağanüstü mirası ve hazineyi yok sayarak hayatımızı sürdürüyoruz. Oysa arkada muazzam bir miras var Atalarımızdan, dedelerimizden bize kalan, ama biz bunları kullanmıyoruz. İşte cittaslow bunu yapıyor. Bu küreselleşmenin dayattığı hıza, büyüklük tutkusuna bir fren getiriyor. Diyor ki, her kentin kendine ait bir ritmi, bir rengi vardır. Her kentin kendine göre gelenekleri, yaşam tarzları vardır ve bunlar güzeldir. Bunları korumak lazım. İşte cittaslow bu nedenle doğmuş “Sürdürülebilir Kent Modeli” dir. Bu gün dünya da 27 ülkede 150 kent bu ünvanı taşıyor. Yüzlercesi de kapıda girmek istiyor. Çünkü büyük kentler sürdürülebilirliklerini yitirdiler. Büyük kentlerin insan hayatına getirdiği telaş, stres, gerginlik ve hız buralarda yaşayanları çok etkiliyor ve insanlar artık böyle bir kentte yaşamak istemiyor. Gerçekten insanca yaşayacakları yer arayışı içindeler. Cittaslow cümlesi biliyorsunuz yaşamın kolay olduğu kentlerin ağıdır. Sevgili Selçuk Başkanım konuşmasında 3 tane kelime söyledi ve bu kelimeleri not ettim. 1’cisi Kolay Kentler, 2’incisi Yaşam Seviyesi Yüksek Kentler, 3.ncüsü İnsanların İçinde Yaşamaktan Onur Duyduğu Kentler. Vize’liler onur duyabilirler kentleriyle çünkü Türkiye’deki 8 kentin arasındalar ve dünyadaki 150 kendin arasındalar ve çok çağdaş çok insanca bir kent modelini önlerine koydular. İnanın bu yol haritası Vize’yi çok daha ileriye ve mutlu bir dünya ya taşır. Bunun için gurur duyabilirsiniz kentinizle ve kendinizle” Dedi.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay ÜSTÜN;  Başkan Selçuk Yılmaz’ın bir gazeteye veya bir dergiye vermiş olduğu demeci okuyan eşim bana sen Kalkınma Ajansı Genel Sekreterisin böyle bir fikri neden bölgende uygulamıyorsun diyerek beni dürttü. Bende ajansta çalışan arkadaşlarımı dürttüm. Bu arkadaşlarımızda gayet samimi bir şekilde araştırdılar. Şimdi ben Tekirdağ’ lıyım. Bunu Tekirdağ’da da uygulayabilirdim. Ancak en hak eden neresi ise orası olması gerektiğini düşündük. Bunun üzerine bizde ajansta çalışan uzman ve diğer arkadaşlardan oluşan bir komite ile bunun en fazla Vize’ye yakıştığını gördük ve destek vererek bir paydaşı olduk. Zaten Selçuk Başkan bu konularda çok çalışkan ve desteği her zaman hak eden bir Belediye Başkanı. Bizden Cittaslow, Sokak Sağlıklaştırması ve Trak Köyü Canlandırma Projesi gibi birçok projelerine destek aldılar.  Bazı Belediye Başkanları bana neden Vize’ye çok destek oluyorsun diye soruyorlar. Bende diyorum ki orada iyi şeyler oluyor ve biz de iyi yapılan projelere destek veriyoruz. Keşke baş yerlerden de iyi projeler gelse, bizde desek ki Vize senin projen iyi değil biz desteği buraya vereceğiz. Biz Ajans olarak burada böyle güzel şeyler konuşmaktan, sürdürülebilir bir projenin paydaşı olmaktan ve destek vermekten çok mutluyuz. Ben hepinize burada olduğunuz için çok teşekkür ederim” dedi.

Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Kemal TURAN; “ Öncelikle bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz Turizm Fakültesi olarak bilimsel alanda Vize İlçemize cittaslow yolculuğunda her zaman destek vermeye hazırız. Çünkü artık turizm deniz, kum ve güneş ekseninden çıktı. Turizm denince artık insanların aklına bunlar gelmiyor. Turizm artık doğa güzellikleri ve insanların yaşam kalitesini yükselten şehirlere doğru kayıyor. Böylesine güzel bir kalkınma modelini seçen Belediye Başkanı Selçuk YILMAZ’ı kutluyor, hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Tüzin BAYCAN;  Cittaslowla ilgili birçok şey söylendi aslında, benim buna ekleyeceğim farklı bir boyut olabilir. Türkiye’deki cittaslow kentlerde model olarak kullanabileceği farklı bir şey. Ben ve burada olmayan diğer arkadaşlarım bizler bu harekete akademik ve bilimsel neler katabiliriz faydası ile hareket ediyoruz. Bende bu nedenle burada sizlerle birlikteyim. Ben Selçuk Beyle sohbet ederken İlçede 2000-3000 öğrenci kapasiteli bir Yüksek Okul yapıldığını öğrendim. Bu öğrencilerin Vize’ye geldiğini düşünün. Vize’nin çehresi hem ekonomik hem de sosyal alanda bir anda değişir. Çünkü bu öğrencilerin barınacak evlere ihtiyacı olacaktır. Öğrencilerin sinemalar, kültür merkezleri gibi pek çok farklı ihtiyaçları olacaktır. Bunların yapılması ile birlikte Vize’deki ekonomik ve sosyal hayatın değiştiğini göreceksiniz. Bu cittaslow kentlerimizde eğitim ve öğretime çok önem verilmesi ve geliştirilmesi konusunda da projeler üretilmesinin çok yararlı olacağını düşünüyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi. Toplantının ardından Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu Turizm Bölümü Öğretim Görevlisi Ali ÇAKIR ve öğrencileri tarafından hazırlanan yöresel yemekler ikram edildi. Yemeğin ardından Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir